Jeśli chcesz zachować kompatybilny falownik 48 V lub zacząć od mniejszego akumulatora, wybierz niskie napięcie. Jeśli nowa instalacja wymaga wyższej mocy wyłącznie z akumulatora przy niższym prądzie, wybierz wysokie napięcie i odpowiednio dostosuj rozmiar stosu. W LuxpowerTek zalecamy wybór platformy napięciowej w oparciu o moc pobieraną z akumulatora i całkowity koszt instalacji, a następnie dobranie rozmiaru falownika do obciążeń i pojemności akumulatora, aby zapewnić docelowy czas podtrzymania.
Najważniejsze wnioski
- Zakresy mocy falowników nakładają się: TriP2-LB-3P obejmuje 5–20 kW, chwila TriP2-HB-3P pokrywa 6–30 kW.
- Kwestie związane z mocą akumulatora: 48 V × 250 A ≈ 12 kW, nawet jeśli falownik ma moc znamionową 20 kW.
- PSHIELD zaczyna się od 5,12 kWh na baterię; PSTACK zaczyna się od dwóch modułów o mocy około 10 kWh, oraz sprzęt sterujący kominem.
- Obciążenie o mocy 1 kW działające przez pięć godzin wymaga około 6,9 kWh nominalnej pojemności przy założeniu dostępnej energii 80% i sprawności konwersji 90%.
Co oznacza wysokie i niskie napięcie?
Wysokonapięciowe systemy akumulatorów słonecznych zazwyczaj działają pod napięciem od około 100 V do kilkuset V prądu stałego, wykorzystując moduły akumulatorowe połączone szeregowo w celu uzyskania wymaganego napięcia. Systemy niskonapięciowe zazwyczaj wykorzystują akumulatory klasy 48 V, w tym modele o napięciu nominalnym 51,2 V.
Napięcie nominalne akumulatora to jego wartość odniesienia. Jego rzeczywiste napięcie rośnie i spada podczas ładowania i rozładowywania, dlatego falownik musi obsługiwać pełny zakres roboczy akumulatora.
Porównując baterie, trzy oceny pomagają wyjaśnić, co potrafi każdy system:
- Wolty (V): napięcie akumulatora, które musi odpowiadać napięciu wejściowemu akumulatora falownika.
- Kilowaty (kW): jaką ilość energii system może dostarczyć jednocześnie, co decyduje o tym, które urządzenia mogą działać razem.
- Kilowatogodziny (kWh): ile energii magazynuje akumulator, co pomaga określić, jak długo mogą działać te urządzenia.
Wejście panelu słonecznego i wejście akumulatora falownika mają oddzielne wymagania napięciowe. Nawet jeśli falownik obsługuje panele słoneczne wysokiego napięcia, nadal wymaga akumulatora o parametrach odpowiadających jego parametrom wejściowym.
Skład chemiczny akumulatora to osobna kwestia. Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) można stosować zarówno w systemach niskonapięciowych, jak i wysokonapięciowych.
Akumulator wysokiego napięcia kontra akumulator niskiego napięcia: co wpływa na wybór?
Przydatnym porównaniem jest to, w jaki sposób każdy proponowany system spełnia Twoje zapotrzebowanie, rozpoczynając od użytecznej wydajności i rozwijając się z czasem.
| Pytanie selekcyjne | Niskie napięcie | Wysokie napięcie |
| Czy istniejący sprzęt może pozostać? | Tak, jeśli Twój obecny falownik klasy 48 V jest kompatybilny z wybranym akumulatorem. | Nie, akumulatora wysokiego napięcia nie można podłączyć bezpośrednio do istniejącego wejścia akumulatora 48 V. |
| Jaki jest limit mocy akumulatora falownika? | TriP2-LB-3P 20K: maksymalna moc ładowania/rozładowywania akumulatora 12 kW. | TriP2-HB-3P 20K: maksymalna moc ładowania/rozładowywania akumulatora 20 kW. |
| Który zakres napięcia ma znaczenie? | Napięcie nominalne PSHIELD wynosi 51,2 V; TriP2-LB-3P obsługuje zakres roboczy baterii 40–60 V. | Napięcie nominalne stosu PSTACK składającego się z dwóch modułów wynosi 140,8 V, a obliczony zakres roboczy wynosi 123,2–160,6 V. |
| Jaka jest minimalna ilość zakupionego akumulatora? | Jedna bateria PSHIELD dostarcza 5,12 kWh, co wystarcza na zaspokojenie zapotrzebowania wybranego systemu na energię. | PSTACK wymaga co najmniej dwóch modułów o łącznej mocy około 10,14 kWh oraz sprzętu sterującego pracą stosu; konkretny falownik lub obciążenie może wymagać większej liczby modułów. |
| Jak działa ekspansja? | Dodanie równolegle akumulatora PSHIELD o pojemności 5,12 kWh pozwala na zachowanie nominalnego napięcia platformy 51,2 V. | Dodanie szeregowo modułu PSTACK o mocy 5,069 kWh zwiększa napięcie stosu o 70,4 V; w karcie katalogowej podano liczbę 2–9 modułów na stos. |
| Który trwa dłużej? | Dwie baterie PSHIELD, 10,24 kWh: około 7,4 godziny przy 1 kW przy podanych niżej przykładowych założeniach. | Dwa moduły PSTACK, 10,138 kWh: około 7,3 godziny przy 1 kW i tych samych założeniach. |
| Ile prądu dostarcza 5 kW prądu stałego? | Około 104 A przy 48 V. | Około 12,5 A przy 400 V. |
Czas pracy zależy od użytecznych kWh, obciążenia, ustawień rezerwy i strat, a nie tylko od napięcia. Przykłady czasu pracy wykorzystują dostępną energię akumulatora 80% i sprawność konwersji 90%; 400 V to przykładowy punkt pracy wysokiego napięcia, a nie napięcie stosu dwóch modułów.
Wyższe napięcie zmniejsza prąd przy tej samej mocy prądu stałego. moc = napięcie × prąd, przykładowa moc wyjściowa 5000 W wymaga około 104 A przy napięciu 48 V, w porównaniu do 12,5 A przy napięciu 400 V, przed stratami konwersji.
Kiedy akumulator słoneczny niskiego napięcia ma sens
Zalecamy niskie napięcie, jeśli posiadasz już kompatybilny falownik klasy 48 V i chcesz dodać magazyn do użytku domowego. Zachowanie tego falownika może ograniczyć konieczność wymiany sprzętu, pod warunkiem, że jego wejście na baterię i wyjście awaryjne spełniają Twoje wymagania.
Nasz PTARCZA Łączy technologię LFP z napięciem 51,2 V i 100 Ah, zapewniając nominalną pojemność 5,12 kWh na akumulator. Połączenia równoległe pozwalają na dodawanie kompatybilnych akumulatorów w miarę wzrostu zapotrzebowania na energię. Przy wyborze liczby akumulatorów zalecamy uwzględnienie zarówno czasu pracy, jak i mocy ciągłej, ponieważ prąd rozładowania, limity BMS i możliwości falownika decydują o tym, które urządzenia mogą ze sobą współpracować.
W przypadku domów trójfazowych i niewielkich obiektów komercyjnych nasze Seria TriP2-LB-3P o mocy 5–20 kW, wprowadza trójfazową hybrydową pracę do systemu akumulatorów niskonapięciowych o zakresie pracy 40–60 V. Daje to niskonapięciową opcję do trójfazowego magazynowania energii, umożliwiając dostosowanie do obciążeń, istniejącego sprzętu i planów rozbudowy.
Wybór akumulatora słonecznego wysokiego napięcia: moc i rozmiar stosu

Jeśli planujesz nowy system do jednoczesnego zasilania kilku dużych urządzeń, zalecamy rozważenie zastosowania akumulatora wysokonapięciowego. Przy tej samej mocy wyjściowej, wyższe napięcie zmniejsza natężenie prądu w okablowaniu po stronie akumulatora, co może zmniejszyć straty przy równej rezystancji.
Nasz Seria TriP2-HB-3P o mocy 6–30 kW, oferuje trójfazowe hybrydowe falowniki wysokiego napięcia do zastosowań mieszkaniowych i komercyjnych o niewielkim natężeniu ruchu. Do modułowych systemów magazynowania energii, PSTACK System baterii LFP wykorzystuje moduły 5,069 kWh do konfigurowania pojemności i rozszerzania jej za pomocą dodatkowych modułów lub stosów równoległych.
A konfiguracja PSTACK dwumodułowa zapewnia około 10 kWh przy napięciu nominalnym 140,8 V. Obliczony zakres napięcia roboczego wynosi 123,2–160,6 V, w oparciu o napięcie 61,6–80,3 V na moduł. Wybrany falownik musi obsługiwać cały zakres napięcia, konfigurację modułu i wymaganą komunikację z akumulatorem.
W przypadku większych obciążeń rezerwowych zalecamy wybór rozmiaru stosu uwzględniającego zarówno moc ciągłą, jak i pojemność. Przy maksymalnym ciągłym prądzie akumulatora wynoszącym 50,4 A, stos dwumodułowy odpowiada około 7,1 kW prądu stałego przy napięciu nominalnym i 6,2 kW prądu stałego przy dolnym limicie napięcia. Dostępna moc prądu przemiennego zależy również od ograniczeń falownika i strat konwersji, dlatego ciągłe obciążenie gospodarstwa domowego o mocy 7 kW wymagałoby większej konfiguracji akumulatorów.
Rozmiar falownika nie decyduje już o napięciu

Seria niskonapięciowych TriP2-LB-3P obejmuje zakres mocy 5–20 kW, a seria wysokonapięciowych TriP2-HB-3P – 6–30 kW. Ich zakresy pokrywają się w znacznym stopniu, co oznacza, że sam rozmiar falownika nie decyduje o napięciu akumulatora. Bardziej istotne są pytania o to, ile mocy dostarcza system po stronie akumulatora i jaki jest koszt całej instalacji.
W przypadku zasilania awaryjnego w nocy należy korzystać z dostępnej energii bez udziału energii słonecznej. Moc znamionowa falownika może przekraczać moc dostarczaną przez jego połączenie akumulatorowe.
Model 20K nie zapewnia automatycznie 20 kW z akumulatorów. Ten Karta katalogowa TriP2-LB-3P 20K podaje maksymalny prąd ładowania/rozładowania akumulatora 250 A i moc 12 kW. Obliczenia 48 V × 250 A ≈ 12 kW Ilustruje to ograniczenie po stronie akumulatora. Jego moc zapasowa 20 kW wykorzystuje jednocześnie panele słoneczne i akumulator.
Dla porównania, Karta katalogowa TriP2-HB-3P 20K Maksymalna moc ładowania/rozładowywania akumulatora wynosi 20 kW. Taka możliwość ładowania/rozładowywania po stronie falownika wymaga jednak stosu akumulatorów o odpowiednim napięciu i mocy rozładowania: przykładowy dwumodułowy PSTACK o pojemności około 10 kWh dostarcza około 7,1 kW prądu stałego przy napięciu nominalnym.
Są to ograniczenia prądu stałego po stronie akumulatora, a nie gwarantowane ciągłe wyjścia prądu przemiennego; należy dostosować wielkość obciążeń w przypadku przerw w zasilaniu do wyjścia prądu przemiennego wyłącznie z akumulatora, biorąc pod uwagę ograniczenia akumulatora, straty konwersji, przepięcia rozruchowe i ograniczenia na każdej fazie.
Przykład ustalania rozmiaru: pięć godzin kopii zapasowej w domu
Praca ze stałym obciążeniem 1 kW przez pięć godzin zużywa 5 kWh energii. Akumulator wymaga wyższej pojemności nominalnej, aby uwzględnić straty konwersji i energię przechowywaną w rezerwie.
Rozważmy dom trójfazowy z istniejącym hybrydowym falownikiem klasy 48 V, kompatybilnym z akumulatorami PSHIELD o mocy 5,12 kWh. Podstawowe urządzenia zużywają 1 kW w sposób ciągły, a falownik jest w stanie obsłużyć ich zapotrzebowanie początkowe. Właściciel domu potrzebuje pięciu godzin zasilania awaryjnego bez udziału energii słonecznej.
Przyjmując założenia przykładowe dotyczące dostępnej energii akumulatora 80% i sprawności konwersji 90%, wymagana pojemność wynosi:
Wymagana wydajność nominalna ≈ obciążenie × czas pracy ÷ dostępna frakcja energii ÷ sprawność konwersji
1 kW × 5 godzin ÷ 0,80 ÷ 0,90 ≈ 6,9 kWh.
Te wartości procentowe stanowią założenia do obliczeń. Instalacja powinna uwzględniać ograniczenia operacyjne, ustawienia rezerwowe i sprawność wybranego systemu.
Oto porównanie obu opcji:
- Niskie napięcie: Dwa akumulatory PSHIELD o pojemności 5,12 kWh połączone równolegle zapewniają 10,24 kWh pojemności nominalnej. W zakładanych warunkach do urządzeń dociera około 7,4 kWh – co wystarcza na pokrycie pięciogodzinnego zapotrzebowania. Pojedynczy akumulator o pojemności 5,12 kWh wystarcza na około 3,7 godziny.
- Wysokie napięcie: dwumodułowy stos PSTACK o mocy około 10 kWh również spełnia szacowane zapotrzebowanie na energię, ale do zastąpienia istniejącej jednostki 48 V potrzebny będzie kompatybilny falownik wysokiego napięcia.
W tej sytuacji preferowalibyśmy pozostawienie kompatybilnego falownika niskonapięciowego. Obie opcje spełniają cel energetyczny, natomiast opcja niskonapięciowa wykorzystuje sprzęt, który właściciel domu już posiada.
Pojemność to tylko jeden z czynników wpływających na decyzję. Akumulatory i falownik muszą również zapewniać ciągłą moc i przepięcia rozruchowe urządzeń. Aby dokonać własnych szacunków, należy wyliczyć moc i czas pracy każdego niezbędnego urządzenia oraz uwzględnić dostępny ładunek w momencie wystąpienia przerwy w dostawie prądu.
Porównaj koszt baterii za kWh i minimalny zakup
Niskie napięcie może oznaczać mniejszy zakup początkowy: jeden akumulator PSHIELD zapewnia 5,12 kWh, podczas gdy PSTACK zaczyna się od dwóch modułów 5,069 kWh, czyli około 10,14 kWh, plus sprzęt sterujący. Zachowanie kompatybilnego falownika 48 V pozwala również uniknąć kosztów wymiany falownika. Wysokie napięcie może uzasadniać większy zakup początkowy, jeśli jego zalety w zakresie zasilania po stronie akumulatora i okablowania odpowiadają potrzebom projektu.
Aby zapoznać się z ofertami europejskimi, porównaj koszt pakietu baterii za nominalną kWh = cena pakietu baterii w euro ÷ nominalna pojemność w kWh. W cenę pakietu należy wliczyć wymagane kontrolery akumulatorów i bazy. W przypadku powyższych opcji o mocy około 10 kWh, cenę pakietu niskonapięciowego z dwoma akumulatorami należy podzielić przez 10,24 kWh, a cenę pakietu wysokonapięciowego z dwoma modułami przez 10,138 kWh.
Następnie porównaj całkowite ceny instalacji dla tej samej energii użytkowej i ciągłej mocy wyjściowej wyłącznie z akumulatorów. Uwzględnij akumulatory, falownik, wymagane sterowniki, kable, zabezpieczenia, instalację i uruchomienie, z uwzględnieniem kosztów dostawy i podatku VAT. Wymienione strony produktów nie publikują porównywalnych cen w euro, dlatego żadna z architektur nie może być uznana za tańszą w przeliczeniu na kWh bez rzeczywistych ofert.
Często zadawane pytania dotyczące napięcia akumulatora
Czy dwa systemy akumulatorów 10 kWh mogą obsługiwać różne obciążenia?
Tak. Jednakowa pojemność energetyczna nie oznacza jednakowej mocy ciągłej. Prąd rozładowania, limity BMS, wydajność falownika i konfiguracja akumulatora decydują o tym, które urządzenia mogą ze sobą współpracować.
Czy akumulator wysokiego napięcia można podłączyć do falownika 48 V?
Nie bezpośrednio. Wejście akumulatora falownika musi obsługiwać zakres pracy akumulatora i protokół komunikacyjny. Zmiana napięcia zazwyczaj wymaga zastosowania innego falownika i przeprojektowania instalacji akumulatora.
Czy najpierw powinienem wybrać falownik czy akumulator?
Najpierw wybierz platformę napięciową, biorąc pod uwagę istniejący sprzęt, wymaganą moc po stronie akumulatora i koszty instalacji. Następnie dopasuj moc falownika do obciążenia i pojemność akumulatora do czasu podtrzymania, wybierając falownik i akumulator jako kompatybilną parę. W przypadku projektów europejskich Centrum pobierania LuxpowerTek obecnie wymienia Lista zgodności UE, wersja LUXBCEU260727; użyj jego modelu i wymagań komunikacyjnych, aby potwierdzić parowanie. W ofercie należy uwzględnić minimalną liczbę modułów i przyszłe limity rozbudowy.
Czy akumulator słoneczny wysokiego napięcia jest droższy?
Może to wymagać większego początkowego zakupu, gdy minimalny stos zawiera więcej pamięci niż potrzebujesz lub gdy konieczna jest wymiana istniejącego falownika 48 V. Porównaj rzeczywiste ceny w euro za kWh i całkowity koszt instalacji przy tej samej użytecznej pojemności i wyjściu wyłącznie z akumulatora; samo napięcie nie decyduje o tym, która opcja jest tańsza.
Czy akumulator słoneczny wysokiego napięcia jest bardziej wydajny?
Wyższe napięcie zmniejsza prąd przy tej samej mocy, a tym samym zmniejsza straty w kablach przy równej rezystancji. Nie oznacza to jednak automatycznie większej wydajności całego systemu. Porównaj sprawność akumulatora do obciążenia przy tym samym obciążeniu i warunkach pracy, uwzględniając straty konwersji falownika.
Czy akumulator słoneczny wysokiego napięcia jest bezpieczniejszy niż akumulator niskiego napięcia?
Nie. Wyższe napięcie prądu stałego wymaga zabezpieczenia odpowiedniego do tego napięcia, podczas gdy akumulator klasy 48 V nadal może generować niebezpieczne prądy zwarciowe. Należy ocenić cały system akumulatora, BMS, izolację i urządzenia zabezpieczające, zamiast traktować napięcie jako wskaźnik bezpieczeństwa.
Wybierz system, którego potrzebujesz
Wybierz niskie napięcie, jeśli kompatybilny sprzęt spełnia Twoje cele dotyczące obciążenia i czasu pracy. Wybierz wysokie napięcie, jeśli jego moc po stronie akumulatora, prąd i zalety konfiguracji uzasadniają całkowity koszt instalacji. Najpierw wybierz platformę napięciową, a następnie dopasuj moc falownika do obciążenia i pojemność akumulatora do czasu podtrzymania.
Jeśli porównujesz również układy urządzeń, zapoznaj się z naszym przewodnikiem systemy magazynowania energii typu „wszystko w jednym” kontra oddzielne systemy falowników i akumulatorów.
Aby omówić z nami konfigurację, skontaktuj się z LuxpowerTek z Twoim krajem lub regionem, statusem nowej instalacji lub modernizacji, modelem falownika, typem zasilania, niezbędnymi obciążeniami i docelowym czasem podtrzymania.
Obie architektury wymagają wykwalifikowanej instalacji, odpowiedniej ochrony i zgodności z lokalnymi przepisami dotyczącymi elektryczności.
